Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.10.2009 09:30 - ТЕОДОР ДИМИТРОВ ЗАВЕЩА МНОГО НА ПАНАГЮРИЩЕ
Автор: oborishte1903 Категория: Други   
Прочетен: 996 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 23.10.2009 09:31


Колекция от ценни експонати се съхранява в бившето НУ „Сава Радулов”. Училището трябва да се превърне в музей, в който ще се изложи част от голямото дарение на Теодор Димитров. Сигнална охранителна система вече е монтирана там, по информация на  директора на Историческия музей в Панагюрище Георги Абдулов, но остават очакванията общинската управа да получи обещаното съдействие от Министерството на културата, така че да започне ремонтът на училищната сграда.

 

Кой е Теодор Димитров

Теодор Делчев Димитров е роден на 26 февруари 1932 г. в София.  Когато през Втората световна война започват бомбардировките, семейството му се установява в родния град на неговата майка – Панагюрище. За да подпомага финансово семейството си, той работи като продавач на хляб във фурната, където пише стихове върху листове от хартиените чували за брашно. През 1955 г. завършва славянска и романска филология в Държавния университет в Букурещ. Специализира в Библиографския институт в София. Търсейки си работа, попада на обява за конкурс за библиотекар в Международната организация по труда в Женева. Владеещ пет езика и добър познавач на на библиотечното дело, Димитров печели първо място и заминава за Швейцария. От 1 септември 1960 г. той завежда отдел “Комплектоване и каталогизация” към Библиотеката на Европейската служба на ООН в Женева. По-късно става заместник-директор на Библиотеката, където работи повече от 30 години. Теодор Димитров разработва Работна програма за въвеждането на United Nations Bibliographic Information System (UNBIS) в Женева. Новата система е одобрена и внедрена през 80-те години. И днес се използва в библиотеките на световните организации. Народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий” работи по същата система. Теодор Димитров събира исторически документи за България, до които има достъп като висш служител в ООН. Издирва, копира и размножава на свои разноски редица документи, важни за националната ни история. Проучва националноосвободителните борби на българите в Македония, Тракия и Добруджа.

 

Наследството

Колекционерската страст на Димитров го прави притежател на  огромна колекция от книги, енциклопедии, пластики, керамични съдове, църковна утвар, бижута и още много ценни експонати, сред които са картини на Салвадор Дали, Брак, Дечко Узунов, Златю Бояджиев и други български и европейски майстори, автентична африканска пластика, ценно библиофилско издание на Гутенберговата библия и др.
Броени дни преди да умре (б.а. Димитров умира на 17 август 2002 г.), Димитров завещава цялото си имане на българската държава, в което, освен ценните експонати, влиза и къщата му в Женева, и замък във Франция.
След продължилите няколко години съдебни битки с роднините на дипломата, които оспорват правото на държавата да стане собственик на всичките му имоти и ценности, България влиза във владение на неговото имане. Правителството на Република България отпуска 500 000 лв. за пренасянето на дарението, за реставрацията и консервацията на предметите с художествена стойност в него и за експонирането им в музеи и галерии. Министерството на културата предвижда след приемането на движимото наследство, представляващо историческа и културна ценност и предизвикващо научен интерес, то да бъде актувано и научно регистрирано. След това то ще бъде представено пред българската общественост по колекции във временни изложби на културните институти, които ще го съхраняват. Министерство на културата предвижда в недвижимата собственост на българската държава в Женева (Швейцария) и Пайи (Франция) да бъдат създадени мемориални експозиции за Теодор Димитров.

 

Музей в Панагюрище

През септември т.г. два тира от дарението на Теодор Димитров бяха разтоварени в Панагюрище. Хиляди томове книги от библиотеката на Димитров, мебели, статуетки, сервизи и картини са сред пристигналите ценности. Очакванията са в града да пристигнат още три тира от дарението на Димитров, сред които колекция от икони и църковни кръстове, от африкански маски и будистки пластики, от керамични, каменни и метални пластики, албуми с репродукции и такива с етнографски карти, картини, гравюри, литографии, рисунки и акварел, ръкописни и старопечатни издания,настолни лампи и часовници, пощенски картички и марки, грамофонни плочи, от порцеланови, медни, оловни и стъклени съдове, кристали, минерали и лични бижута. Към тях се прибавят огромна библиотека, периодични издания, енциклопедии, голям личен архив, писма, спомени, бележки, преписки, доклади, снимки и др. Министерството на културата обеща на община Панагюрище съдействие за изграждането на музей. Още няма яснота колко време ще отнеме реализирането на идеята за подобен музей. „Много се надявам през 2010 г. музеят в Панагюрище да бъде готов и ако не предложим веднага експозиция, да има поне изложба”, заяви пред в. „Труд” шефът на Дирекция “Музеи, галерии и изобразителни изкуства” към културното ведомство Руско Русев. Спорен остава въпросът дали сградата на бившето училище „Сава Радулов” е стратегическо място и по-добър вариант ли е музеят да бъде в сградата на закритото училище „Св. Покровско”, в което самият Димитров е учил, или някъде другаде.

Галина БОДУРОВА

 




Тагове:   Много,   панагюрище,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: oborishte1903
Категория: Други
Прочетен: 1107040
Постинги: 245
Коментари: 1327
Гласове: 248
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031